Bárányhús mint ünnepi lakoma, de vajon egészséges?


A húsvéti bárány az ünnep áldozati jellegű étele, melynek helyét egyre inkább átveszi a sonka az ünnepi menüben. Érdemesebb fiatal állat húsát vásárolni, mivel az ízletesebb. Energiatartalma 200 kcal, 100g-ban, zsírtartalma 12,7g, fehérjetartalma 19,7.


Fehérjék és vitaminok

A bárányhús kiváló fehérjeforrás, egy közepes méretű bárányszelet 27,5 gramm fehérjét tartalmaz, a felnőttek részére javasolt fehérjebevitel 55 százalékát. A bárány megfelelő mennyiségű B12 vitaminban, niacinban és riboflavinban is gazdag. A B12 vitamin igen fontos a vörösvérsejt termeléshez, az idegi funkciók működésében és a homocisztein-anyagcserében. A niacin (vagy B3 vitamin) segít a szervezetnek energiát nyerni az ételekből, és az idegrendszer működéséhez is fontos. A riboflavin vagy B2 vitamin szintén az energiafelhasználásban segít és a kiváló látásban is szerepet játszik.




A bárányhús szintén remek forrás, ha ásványi anyagokról és nyomelemekről van szó - különösen a cinkről. 33 százalékát biztosítja egy szelet bárányhús a napi szükséges cink-bevitelünknek. A cink támogatja az immunrendszert, a sebgyógyulást és fenntartja az egészséges tesztoszteron-szintet. Kiváló vas- és rézforrás, 12 százalékát illetve 7 százalékát tartalmazza a napi ajánlott bevitelnek. Vasra szükségünk van a vörösvérsejt termeléshez, hiánya okozza a vérszegénységet, mely fáradtsággal és koncentrációhiánnyal jár. A réz nyomelem, fontos a vas anyagcseréjéhez, és részt vesz a vörösvérsejt szintézisben.