Mozgástani tanácsok


A táplálékkal felvett energiát a szervezetünk az alapműködéséhez és a fizikai aktivitáshoz használja fel. Energiát használunk fel, energiát adunk le az alapanyagcserével, amely nyugalmi, fekvő helyzetben a szerveink működéséhez szükséges valamint az emésztési folyamatok és a testünk hőtermelése is energiát igényel.

Ez képezi az energia felhasználásunk nagyobb arányát, 70-80 %-át és a nehezebben befolyásolható részét. Az energia leadás másik módja a fizikai aktivitás. Ez az energia leadás kisebb részét, 20-30%-át teszi ki, viszont ezzel befolyásolhatjuk az energia egyensúlyunkat és szerepe van a testsúly karbantartásában.

A fizikai aktivitás minden testmozgást magába foglal a helyzetváltoztatástól (például ülésből felállás) kezdve az intenzív sportolásig. A fizikai aktivitáshoz tartozik a napi rutin tevékenységek során végzett mozgás, például ügyintézés, bevásárlás, házi munka, valamint a munkavégzés közben vagy a szabadidő eltöltés során végzett mozgás. Az energia egyensúly, az egészség és a testsúlykarbantartás szempontjából nagy jelentősége van az energia leadásnak, a fizikai aktivitás növelésének. A fizikai aktivitás növelésének számos módja van, például az otthoni- és munkahelyi tevékenységeket át tudjuk úgy alakítani, hogy fokozzuk az energia leadást. A szabadidős tevékenységek során a fizikai aktivitás növelhető tudatos szervezéssel, tervezéssel. A különböző életkorokban és betegségekben is tudunk kedvezően változtatni a fizikai aktivitáson.

 

Cikkek/Videók a témában

  • Az energialeadásról általában
  • Motivációs ötletek az óvodás korosztály mozgásprogramjához
  • Energialeadás lehetőségei alsó tagozatos iskolások körében
  • Energialeadás lehetőségei felső tagozatos iskolások körében
  • Energialeadás lehetőségei a középiskolások körében
  • A nyugdíjas klub mozgásprogramja